petak, 29. studenoga 2019.

Ovu biljku MORATE koristiti do kraja ljeta, pogotovo ako ste izloženi suncu!

Drevna afrička biljka aloe vera popularna je zbog svojih ljekovitih svojstava i primjene u kozmetičkoj industriji. Lako ju je uzgajati pa sve njene dobrobiti uvijek možete imati pri ruci, u vlastitom stanu, jer kao sobna lončanica atraktivno izgleda i kao ukras. Egipćani su aloe veru zvali ‘biljkom besmrtnosti’, koristili su je u liječenju infekcija, kod kožnih bolesti i protiv parazita. Kraljice Egipta Kleopatra ju je smatrala zaslužnom za svoju ljepotu, a faraoni su je nosili u zagrobni život. Drevni su Filipinci aloe verom liječili razne infekcije, a afrički su je lovci koristili kao prirodni dezodorans. I u ajurvedskoj medicini se smatra da pomlađuje organizam jer sadrži četiri okusa: slatki, kiseli, gorki i trpki.
Unsplash
Od davnina se aloe vera koristi kao sredstvo protiv uboda, opekotina, infekcija, upala, ozljeda i oteklina. U svim dijelovima svijeta se koristi za osobnu higijenu i u kozmetici. Mnogi je uzimaju i kao ljekoviti dodatak prehrani. Kućni pripravak od aloe vere možete napraviti i sami. Industrijski preparati koji navodno sadrže aloe veru najčešće ne sadrže više od dva posto aktivne tvari, no da bi njeno djelovanje bilo djelotvorno potrebno je najmanje 25 posto sastojaka same biljke. Stoga su kućni pripravci pravo otkriće i spas. Aloe veru možete koristiti za ublažavanje raznih bolesti i tegoba: astme, artritisa, psorijaze, opeklina, posebno onih koje nastanu od sunca.
Unsplash
Gel koji sadrži njezin list često se koristi kao oblog, a zeleni dio služi za proizvodnju soka koji se uzima oralno kao laksativ. Može se koristiti i za masažu te protiv bolova. Gel i sok od aloe vere ima antivirusne, antibakterijske, antioksidativne, laksativne, antiupalne, antidijabetičke te antialergijske učinke. Njena će svojstva gotovo magično pomoći kod porezotina, opekotina, uboda komaraca i ostalih insekata, kao i kod raznih kožnih bolesti, jer stvaraju zaštitni sloj na koži, hlade, hidratiziraju i smanjuju opasnost infekcije.

Nema komentara:

Objavi komentar